Zalanie laptopa - co zrobić?
Zalanie laptopa jest jednym z tych przykrych przypadków, o którym myślisz, że ciebie to nie spotka.
Jesteś ostrożny, kubek z kawą trzymasz z dala i nie pijesz nad komputerem. Tak, to bardzo dobre podejście, jednak bywają takie sytuacje, że gdzieś twój instynkt samozachowawczy zanika – masz np. pilny telefon, pełen emocji i zaangażowania twojej uwagi. Pochłonięty rozmową wykonujesz różne rzeczy automatycznie – np. bez patrzenia sięgasz po filiżankę kawy i… ups… Albo grasz z kumplami w sieci w mega strategię, już podbijacie kolejne królestwo, ale nagle zaschło ci w ustach i w emocjach sięgasz po nową butelkę coca-coli. Podekscytowany otwierasz, a tu strzela fontanna prosto na klawiaturę laptopa i… nagle ekran gaśnie. Inna klientka wieczorem czytała sobie posty w necie trzymając kieliszek wina… na chwilę odstawiła, coś za oknem się poruszyło, pies się zerwał i w tym samym momencie poderwała się właścicielka zwierzaka… Potrącony kieliszek ląduje z resztą zawartości i rozlewa się po sąsiadujących klawiszach w okolicach ENTERa…
Wiele podobnych historii słyszałem, wiele schematów się powtarza. Dzieci też są jedną z najczęstszych przyczyn. Co zrobić jeśli zalejesz laptopa? Nie panikuj, ale musisz szybko działać!
Nie każde zalanie laptopa jest takie samo i nie każde niesie podobne skutki. Bywa, że zalanie większą ilością wody nie wywoła niepowołanych skutków, a czasem wystarczy jedna kropla, która przeniknie przez klawiaturę i spowoduje zwarcie na płycie głównej. 95% przypadków skończy się źle. Nie koniecznie w chwili zdarzenia – skutki mogą pojawić się po kilku tygodniach a nawet miesiącach. Jedna mikro kropla, która wyląduje na nóżce elementu, na ścieżce może spowodować korozję i zwarcie z opóźnionym zapłonem. Nie ryzykuj – zadziałaj i oddaj komputer do serwisu, żeby zapobiec takim skutkom.
Co zrobić, gdy właśnie zalałeś laptopa?
Nie wszystko stracone, ale musisz szybko działać:
- wyłącz natychmiast laptopa – przytrzymując ponad 5 sekund jego włącznik;
- odłącz komputer od zasilania;
- jeśli to możliwe, wyjmij szybko baterię;
- weź kilka ręczników papierowych, połóż na klawiaturze i odwróć tak, żeby płyn mógł wypłynąć z klawiatury, ale jeśli było go dużo, uważaj by nie zalać ekranu;
- zadzwoń do zaufanego serwisu i oddaj go jak najszybciej do przeczyszczenia. Każdy element wewnętrzny laptopa musi zostać umyty specjalnym płynem i prawidłowo wysuszony.
Pamiętaj! Po zalaniu laptopa od razu odłącz zasilanie i oddaj komputer do serwisu. Ważne, aby szybko zareagować. Nawet jeśli sam „wysuszyłeś” komputer, włączasz i działa, to jest ogromne ryzyko, że niebawem stanie się coś złego. Pewnego dnia komputer po prostu może się nie włączyć.