Jak przyspieszyć, ożywić stary komputer?

Czy można coś zrobić ze starym, wolnym komputerem? Jak przyspieszyć komputer?

 

Dziś, w 2022 roku, żeby kupić przyzwoitego laptopa trzeba wydać przynajmniej 2500 zł. Nie każdy może sobie na to pozwolić, a czasem wystarczy dużo mniej, żeby ożywić stary komputer. Czasem warto kupić komputer poleasingowy, używany, niż nowy w markecie za ok 1500-2000 zł. Warto skorzystać z porady osoby doświadczonej, która pomoże wybrać odpowiedni sprzęt.

Zanim jednak zdecydujesz się na zakup nowego komputera, może warto przyspieszyć komputer. Zajmujemy się tym na co dzień i powiem Wam, że często stare laptopy po odświeżeniu chodzą dużo sprawniej, niż nowe, tanie z marketu.

Kilka razy mieliśmy taki przypadek, że przychodzili do nas klienci z prośbą o pomoc po kilku tygodniach po zakupie taniego nowego laptopa mówiąc, że nie da się na nim pracować, ale gwarancja w sklepie tego nie obejmuje, bo komputer przecież działa. Co z tego, że bardzo wolno. Udało nam się coś z tym zrobić, ale niektóre przypadki są bardzo trudne.

Jak się zabrać do przyspieszenia starego komputera?

Przede wszystkim trzeba zobaczyć jakie komputer ma parametry – jaki procesor, dysk twardy i ile pamięci RAM. Często wąskim gardłem okazuje się – starego typu dysk twardy. Do tego warto pamiętać, żeby było minimum 4 GB RAM. Często jest tak, że użytkownikowi wystarczy, żeby na komputerze można było odbierać pocztę, przeglądać strony a czasem coś obejrzeć na youtube. Jeśli nie będziesz na nim grać, obrabiać grafiki,  to wymiana dysku na nowszy, szybszy typu SSD, lub w miarę możliwości NVMe M2 może zdziałać cuda. Kilkukrotnie szybszy odczyt i zapis danych na dysku w stosunku do starego, wyeksploatowanego nośnika danych robi kolosalną różnicę. Do tego warto, żeby było przynajmniej 4 GB pamięci RAM – im więcej tym lepiej, jednak to wszystko powinno być zrealizowane w rozsądnym budżecie. Pamiętaj, że jeśli nie gromadzisz danych na dysku, wystarczy ci nawet taki najmniejszy 128 GB, najczęściej 256 GB będzie optymalny.

Wymiana dysku i dołożeniu pamięci RAM to jednak nie wszystko – teraz trzeba na nowo przeinstalować system. W starych komputerach z Windows 7 można go ponownie zainstalować. Najważniejsze, żeby zainstalować wszystkie aktualizacje oraz wszystkie sterowniki. Na koniec warto zainstalować kilka przydatnych – niezbędnych programów, wyłączyć niepotrzebne programy chodzące w tle i oczyścić system. Przy Windows 7 pamiętaj o programie antywirusowym, jednak nie skuś się na darmowy program innej firmy niż Microsoft – Microsoft Security Essentials nie spowolni tak bardzo komputera i będzie go chronić.

Tak przygotowany komputer, może zdziwić niejednego użytkownika. Spotkaliśmy się też z opiniami „ten komputer od nowości tak nie chodził” :). Oddając sprzęt do serwisu w celu przyspieszenia go, warto poprosić również o usługę przeczyszczenia go w środku i wymiany past termoprzewodzących. Jeśli komputer będzie się przegrzewał, również to będzie go spowalniać.

Jeśli już nie możesz wytrzymać z długim oczekiwaniem na włączenie się systemu, na reakcję na ekranie po kliknięciu na klawiaturze – zgłoś się do nas. Sprawdzimy, czy jest szansa zmodyfikować Twój komputer, żeby dostał drugie życie. Taka modernizacja może spowodować, że Twój komputer może jeszcze sprawnie podziałać kilka, czy kilkanaście miesięcy. Zawsze zdążysz kupić nowy.

Zadzwoń do nas – pomożemy przyspieszyć Twój komputer.